Festiwal Głodnego Ducha

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

Już jakiś czas temu wspominałam o dziwnych beczkach w których paliło się kadzidło, na środku osiedla przed które przechodzę idąc do pracy. Otóż w zeszłym tygodniu owe beczki rozmnożyły się a trawniki pełne są dekoracji w stylu: kadzidła, ciasta, jedzenie, napoje, pomarańcze… jakby ołtarzyki z nich zbudowane…. W piekarni sprzedają ciasta w dziwnym kształcie korony. Przypadkiem w pracy usłyszałam o co chodzi…

Od 27go lipca do 24 sierpnia (siódmy miesiąc kalendarza lunarnego) trwa FESTIWAL GŁODNEGO DUCHA (hungry ghost festival). O co chodzi? To taka chińska wersja Haloween. Wierzy się, że duchy zmarłych otaczają wtedy Ziemię. Duchy, gdy są ignorowane, mogą bardzo się rozzłościć, dlatego składa się różnego typu ofiary, żeby odpowiednio o duchy „zadbać”.

Co składa się w ofierze? „piekielne pieniądze” (ang. hell money, czyli banktoty nie mające żadnej wartości i wykorzystywane wyłącznie do skłądania ofiar religijnych), zrobione z papieru zegarki czy biżuterie, jedzenie i napoje: pomarańcze, kompletne posiłki w styropianowych opakowaniach (ryż, sos, mięso), widziałam nawet puszki Coli; laseczki kadzidła. To wszystko wystawiane jest na trawnikach osiedli. Trzeba uważać, żeby nie nadepnąć, bo wtedy duchy mogą się porządnie wkurzyć.

Aś.

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Festiwal Głodnego Ducha

  1. Pingback: Sterylność | asiainasia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s